SAHNE BEŞİKTAŞsb

cafe     Sahne-Besiktas-011 Sahne-Besiktas-021     Sahne-Besiktas-051 Sahne-Besiktas-031     sahne3

Sahne Beşiktaş, İstanbul’un en genç ve en hareketli merkezlerinden Beşiktaş’ın kalbinde, içeri her gireni şaşırtacak derecede büyük ama sıcak ve samimi olacak kadar da küçük, her türlü etkinlik ve gösterinin gerçekleştirilebildiği çok kullanımlı bir mekandır.

1903 yılında Cine Elektra için inşa edilen bina, 30′lu yıllar ile birlikte önce Hilal Sineması daha sonraları 1955 yıllarına kadar ise Şen Sineması olarak faaliyet göstermişti. Mekan daha sonra, 1960 larda Rum gençlerinin lokali olarak kullanıldı. 1970 lerin sonunda Rum cemaatinin azalması ve göçün başlamasıyla salon DYP’ye verildi. 2000’li yılların ortasına kadar parti ilçe merkezi olarak kullanılan salon, 2009 yılında bakımsızlıktan harabe bir hale gelmişti. Geçmişte İstanbul’un kültür, sanat ve siyaset hayatına hizmet eden bina, Sahne Beşiktaş ismi ile şehrin belleğinde yer alan eski günlerine geri dönüyor. Tarihi dokusu korunarak restorasyonu gerçekleştirilen Sahne Beşiktaş’ta ayrıca eski kapılar, İstanbul sokaklarında kullanılmış eski sokak lambaları, eski şov, tiyatro afiş, reklam ve lobileri gibi detaylar öne çıkıyor.

  • Sahne Beşiktaş’ın izleyicilerine ait ayrıca çok özel bir balkonu da var. Balkonda Yeni Melek sinemasının koltukları kullanıldı.
  • İlk kuruluşundan tam 110 yıl sonra 2013′te, mekan kapılarını tekrar sanat severlere açtı.
  • Sahne Beşiktaş yeni fikirlerin gelişmesi ve gerçekleşmesine uygun bir ortam sağlamak için kuruldu. Bunun için hem kendi prodüksiyonlarını gerçekleştirir hem de farklı sanatçıların gösterilerine yer verir.

Sahne Beşiktaş sanat ve eğlence sektörüne fikir geliştirmek için ilan edilen veya sadece sektör içinde duyurulan pek çok deneme gösteriler ve workshoplar düzenler. Bu sıcak fikir ve sanat ortamında yer almak isteyenler için salon ve fuaye alanı hem kültürel etkinlikler için hem özel veya kurumsal etkinlikler için kiralanmaya da açıktır.

1950’li yılların karakteristik özellikleri ile tasarlanmış ve dekore edilmiş fuayede Türk sahne dünyasına dair birçok orijinal parça özel olarak bir araya getirildi. Sahne Beşiktaş’ın izleyicilerine ait çok özel bir balkonu var. Balkonda Yeni Melek sinemasının kurtarılmış koltukları kullanıldı. Eski kapılar, İstanbul sokaklarında kullanılmış eski sinema ve sahne lambaları, eski şov, tiyatro afişleri, reklam posterleri gibi detaylarla sadece mekanı görmeye gelmek için bile bir uğramanızı tavsiye ederiz.