SAHNE BEŞİKTAŞsb

cafe     Sahne-Besiktas-011 Sahne-Besiktas-021     Sahne-Besiktas-051 Sahne-Besiktas-031     sahne3

İzle, Keşfet, Üret, Paylaş…

Osmantan Erkır’ın kurucusu olduğu Sahne Beşiktaş, ritmik sanatları merkezine alarak disiplinler arası pratiklerle, pop up programlara alan açan bir sahne. Osmantan Erkır sahne için kendisi de projeler üretiyor, diğer üreticilere de sahnenin kapılarını açık tutuyor.

İyi olanı paylaşmayı, kaliteli içerik etrafında buluşmayı, geçmiş ve gelecekle etkileşim içinde olmayı ilke edinen Sahne Beşiktaş,  kültür sanat takipçilerine üretmeye yönelik ortak bir platform sağlamayı hedefliyor.

1903’ten günümüze….

Bulabildiğimiz nadir kayıtlara göre 1903 yılında Cine Elektra olarak hayata geçen mekân, 30′lu yıllar ile birlikte Hilal Sineması daha sonraları, 1955 yıllarına kadar ise Şen Sineması olarak faaliyet göstermiş. Mekân, 1960 larda Rum gençlerinin lokali olarak kullanılmış. 1970 lerin sonunda Rum cemaatinin azalması ve göçün başlamasıyla salon DYP’nin kullanımına tahsis edilmiş. 2000’li yılların ortasına kadar parti ilçe merkezi olarak kullanılan salon, 2009 yılında bakımsızlıktan harabe haline gelmiş ve bundan sonra terk edilmişti.

Geçmişte İstanbul’un kültür, sanat ve hatta siyaset hayatına hizmet eden bina, Sahne Beşiktaş ismi ile şehrin belleğinde yer alan eski günlerine geri döndü. Tarihi dokusu korunarak restorasyonu gerçekleştirilen Sahne Beşiktaş’ta ayrıca eski kapılar, nadir bulunan eski şov, tiyatro, sinema afişleri, biletler, fotoğraflar gibi detaylar tekrar tekrar gezip incelemeye değer.

Sahne Beşiktaş’ın seyirci balkonunda yine çok güzel bir sürpriz var. 1980lerde yıkılan efsanevi Yeni Melek sinemasından kurtarılan, gıcırdayarak açılan kırmızı deri kaplı 11 koltuktan birinde oturmak sizi geçmişin en güzel günlerine götürüp eğlencenizin sonunda gülümseyerek geri getirecek.